niedziela, 24 sierpnia 2014

1 escudo z Republiki Zielonego Przylądka

Wyspy Zielonego Przylądka do połowy XV wieku stanowiły niezamieszkały archipelag oddalony o ponad 600 km na zachód od wybrzeży Afryki. Dopiero po odkryciu ich w latach 1456-1458 przez żeglarzy na usługach portugalskich władców zostały stopniowo skolonizowane. Wyspy te były głównym ośrodkiem handlu czarnoskórymi niewolnikami – dziś plama na kartach dziejów, kiedyś przyczyna rozkwitu i bogactwa. Wraz z upadkiem niewolnictwa rozpoczął się okres zastoju gospodarczego w tym regionie. Próbowano ratować sytuację poprzez eksport kawy, ryb i owoców, jednak i to nie dało pozytywnych efektów. W rezultacie pogłębiającej się recesji wielu z mieszkańców opuściło swe domy szukając lepszego życia na emigracji.

Dekolonizacja i ruchy niepodległościowe również nie ominęły portugalskich Wysp Zielonego Przylądka, które początkowo w 1951 roku zmieniły statut z kolonii na terytorium zamorskie – nie miało to jednak większego wpływu na sytuację polityczną i społeczną. Niepodległość Republiki Zielonego Przylądka ogłoszono dopiero w 1975 roku, korzystając ze sprzyjającej sytuacji będącej wynikiem Rewolucji Goździków z 1974 roku.

Pierwotnie walutą na Wyspach Zielonego przylądka był portugalski real. Sytuacja zmieniła się w wyniku rewolucji republikańskiej w Portugalii w 1910 roku. Real ustąpił miejsca escudo – w państwie macierzystym w 1911 roku, zaś w kolonii w 1915 roku. Do roku 1930 na Wyspach używano monet portugalskich, w przeciwieństwie do banknotów, emitowanych od 1865 roku przez lizboński Banco Nacional Ultramarino, którego głównym zadaniem była obsługa finansowa kolonii.

Początkowo po uzyskaniu niepodległości pieniądz byłej kolonii miał wartość identyczną z monetą portugalską, jednak z czasem postępował proces deprecjacji. Po zmianie waluty w 2002 roku rząd Portugalii wsparł finansowo ustalenie stałego kursu walutowego escudo do euro, co pokazuje że była metropolia nie zerwała kontaktów z Republiką Zielonego Przylądka i odczuwa odpowiedzialność za gospodarkę swego dawnego terytorium zamorskiego.




Awers: nominał i oznaczenie państwa
Rewers: żółw
Rok: 1994
Okres emisji: 1994
Waga: 2,55 g
Średnica: 18 mm
Stop: Ocynkowany mosiądz

1 komentarz:

  1. Ta moneta i ten kraj wydaje mi się tak odległy, że nie wiem czy kiedykolwiek będę mogła pochwalić się takim numizmatem. Myślę, że szybciej wejdę w posiadanie złotych monet https://www.skarbnicanarodowa.pl/zloto/zlote-monety aniżeli jakiejkolwiek monety z Republiki Zielonego Przylądka.

    OdpowiedzUsuń