niedziela, 31 sierpnia 2014

10 centów z Erytrei

Erytrea to afrykański obszar o bardzo ciekawej i burzliwej historii. Do VII wieku wchodziła w skład Królestwa Etiopii, następnie uległa kulturowym i politycznym wpływom Islamskim. Stan ten utrzymywał się aż do XVI wieku, kiedy to została podbita przez Turków. W 1890 roku powstała tu włoska kolonia, jednak i to szybko się zmieniło. W latach 1894 – 1896 miała miejsce I wojna włosko – abisyńska, która zakończyła się sukcesem Etiopii dokonującej spektakularnego zwycięstwa w bitwie pod Aduą 1 marca 1896 roku. Słabo uzbrojona, lecz około trzy razy liczniejsza armia cesarza Menelika II pokonała na pozór silniejsze siły włoskie. Wydarzenie to dało początek ponownym rządom Etiopii na terenie Erytrei.

Sytuacja zmieniła się dopiero 40 lat później. W wyniku II wojny włosko – abisyńskiej w latach 1934 – 1936 terytorium to weszło w skład Włoskiej Afryki Wschodniej. Siły Mussoliniego odnosząc zwycięstwo nie tylko podkreśliły dominialne dążenia Rzymu, ale również zrewanżowały się i pomściły klęskę pod Aduą.

Kolonia upadła podczas brytyjskiej inwazji w 1941 roku. Głównym powodem było jej odizolowanie od Włoch i brak dostaw, które w bardzo ograniczonym stopniu mogły być transportowane jedynie drogą powietrzną. Siły Sprzymierzone zdobywały kolejne miasta, aż do całkowitej kontroli w regionie, która nastąpiła po poddaniu się obrońców Gondery 28 listopada 1941 roku. Kampania ta zapoczątkowała okres sprawowania władzy przez Brytyjczyków, który trwał kolejne 11 lat.

W 1952 roku ONZ wydała rezolucję, na mocy której Erytrea weszła w skład Etiopii jako prowincja autonomiczna. Od początku lat 60. nasilały się ruchy niepodległościowe, które zostały jeszcze mocniej pobudzone w 1962 roku przez odebranie autonomiczność regionu. W latach 70. doszło do wojny domowej, siły partyzanckie przejęły kontrolę nad dużą częścią Erytrei, jednak w obliczu ogromnego wsparcia udzielonego Etiopii przez rządy ZSRR i Kuby, nie udało im się jej utrzymać.

Kolejna fala zrywu niepodległościowego przypadła na lata 80., starania o wyzwolenie kraju trwały jednak dość długo. W 1990 roku udało się zdobyć ważny strategicznie port w Massawie, a 24 maja 1991 roku przejęto Asmarę – obecną stolicę kraju. W 1993 roku przeprowadzono referendum w wyniku którego ogłoszono suwerenność Państwa Erytrei – 99,8% głosujących opowiedziało się za ogłoszeniem niepodległości.

O walucie i geografii Erytrei napiszę w następnym wpisie, jednak już teraz chciałbym podkreślić, że monety tam emitowane mają piękne rewersy przedstawiające lokalne afrykańskie zwierzęta, co jest charakterystyczne dla państw tego regionu.




Awers: Grupa żołnierzy z flagą, napis: LIBERTY . EQUALITY . JUSTICE (1991 – upamiętnienie zdobycia niepodległości)
Rewers: Struś
Rok: 1997
Okres emisji: 1997
Waga: 3,3 g
Średnica: 20,95 mm
Stop: Stal platerowana niklem

2 komentarze:

  1. Jeśli chodzi o monety z Afryki to są one naprawdę rzadkie jeśli chodzi o kolekcje numizmatyków w Polsce. Oczywiście można je spotkać i na pewno ktoś je ma w swoich kolekcjach. Ja jak na razie jestem początkującym w tym temacie i czytam http://www.skarbnicanarodowa.net.pl aby zgłębiać swoją wiedzę na temat zbierania monet.

    OdpowiedzUsuń