sobota, 13 września 2014

5 pesos z Republiki Dominikany

Republika Dominikany leży na wyspie Haiti, która jest drugą wyspą pod względem wielkości w archipelagu Wielkich Antyli. Dawniej nosiła ona nazwę Hispaniola, czyli Mała Hiszpania. Odkryta została w 1492 roku przez Krzysztofa Kolumba podczas jego pierwszej wyprawy. Wydarzenie to rozpoczęło okres kolonizacji Nowego Świata. W 1496 roku założono miasto Santo Domingo, które pozostało najstarszą amerykańską posiadłością cywilizacji europejskiej i pełni do dziś rolę stolicy kraju.

W XVII wieku na wyspę zaczęli przypływać brytyjscy i francuscy koloniści, którzy upodobali sobie północno – zachodnie wybrzeże. Wpływy Francji po zachodniej części Haiti zostały potwierdzone 20 września 1697 roku na mocy Traktatu w Ryswick. Część wschodnia pozostająca pod protektoratem hiszpańskim, przypadła Francuzom dopiero w 1795 roku w wyniku podpisania Pokoju bazylejskiego. W trakcie Rewolucji Francuskiej w prowincji wybuchły bunty, Napoleon próbował je stłumić w 1802 roku, jednak wysłane w tym celu oddziały, pomimo początkowych sukcesów zostały pokonane. W 1804 roku proklamowano Republikę Haiti, a Francuzi dalej sprawowali rządy w byłej hiszpańskiej kolonii – Santo Domingo.

W 1805 roku doszło do inwazji wojsk Haiti na tereny protektoratu, która zamieniła się w rzeź ludności cywilnej i zapoczątkowała trwający do dzisiaj okres nienawiści między sąsiadami zamieszkującymi Hispaniolę.

W 1808 roku z pomocą brytyjskich wojsk Hiszpanie odzyskali kontrolę w regionie. Jednak już w 1821 roku gubernator Santo Domingo starał się ogłosić niepodległość kolonii, jednocześnie chcąc przyłączyć ją do Republiki Wielkiej Kolumbii pod władzą Simona Bolivara. Plany pokrzyżował kolejny najazd haitańskiej armii – okupacja przeciągnęła się aż do 1844 roku.

Ogromną rolę w walce o niepodległość odegrało tajne stowarzyszenie La Tranitaria założone w 1838 roku przez Juana Pablo Duartea. Podziemna działalność tej organizacji zasiewała ducha narodowowyzwoleńczego i czyniła przygotowania do siłowego wydarcia wolności. Niepodległość od Haiti ogłoszono 27 lutego 1844 roku, jednak do głównych starć doszło na przełomie marca i kwietnia. Wojna trwała jeszcze kilka lat, a ostatnie walki miały miejsce jeszcze w 1849 roku.

Jak widać historia Dominikany była burzliwa, a zapewniam że to jeszcze nie koniec. Kontynuować ten jakże ciekawy temat będę w kolejnym wpisie. Teraz chciałbym się skupić na prezentowanym okazie. Moneta została wydana z okazji 50 rocznicy założenia Banku Centralnego, a jej rewers zdobi portret polityka i aktywisty Francisco del Rosario Sáncheza – drugiego (po
J.P. Duarte) duchowego ojca idei wyzwolenia Republiki Dominikany.




Awers: Herb Dominikany i nominał
Rewers: Portret Francisco del Rosario Sáncheza
Rok: 1997
Okres emisji: 1997
Waga: 5,91 g
Średnica: 23 mm
Stop: Bimetal

1 komentarz:

  1. Ta moneta bardzo przypomina nasze 5 zł, które jest również dość charakterystyczne. Oczywiście pesos nie będą dostępne tylko i wyłącznie w Dominikanie, gdyż więcej krajów stosuje pesos jako podstawową walutę. Najbardziej mi by zależało na złotych monetach http://www.skarbnicanarodowa.net.pl/zlote-monety z takich krajów jak ten, gdyż absolutnie nie mam żadnego u siebie w kolekcji.

    OdpowiedzUsuń